Dominance NEVYVOLENÝCH

Vydáno dne 27. 06. 2011 (počet přístupů 1701)


aneb TOP15/4,5 pražských KPŽ


Při pohledu na letošní úspěšnost oddílů na pražských KPŽ je patrné, že došlo k výraznému přeskupení sil v pražském žákovském plavání. Olymp, USK, Slávie i Bohemians hodně zaostaly v počtu přebornických titulů nejenom za Motorletem, ale především i za Vodními stavbami Praha. To je stav, který byl ještě před pár lety nepředstavitelný. Potvrzuje to ale situaci, která je již delší dobu patrná mezi mladšími plavci. Od zavedení nového modelu pražských žákovských přeborů v roce 2007 byl Motorlet v mladším Přeboru vždy jednoznačně nejúspěšnějším klubem a to výrazně nejůspěšnějším. Ale i VoSP snad každý rok patřilo mezi trojici nejúspěšnějších oddílů na těchto Přeborech. Následující dva grafy pouze naznačují, že tento stav se přenesl nyní i do starších žákovských kategorií.


graf graf

Oba grafy zachycují medailové úspěchy vybraných pražských oddílů na pražských KPŽ. Nejsou zahrnuty úspěchy věkové kategorie "devět let a mladší", protože v ní soupeří plavci různých ročníků narození. Započítány nejsou ani výsledky štafet.


Přitom i nadále platí, že starším žákům Vodních staveb se republiková špička už zpravidla vzdaluje. Na úspěchy v Praze jejich výkonnost ale nyní stačí. Na rozdíl od některých pražských oddílů se jim daří žáky pro plavání získávat a u plavání udržet. V čele pražského žákovského plavání jsou nyní tedy dva z "nevyvolených" oddílů, které jsou v mnohém odlišné. Ale i v mnohém podobné. Například plavání v nich děti baví. Proč se to alespoň v obdobné míře nedaří v pražských plaveckých oddílech s propracovaným systémem péče o mládež, kam ČSPS dlouhodobě směřuje finanční prostředky?


graf graf

Třetí i čtvrtý graf zachycují úspěchy vybraných pražských oddílů v delším časovém období. V těchto grafech není zahrnuto nejmladší žactvo, protože před rokem 2007 byla celá tato věková kategorie hodnocena společně, tedy společně soutěžilli plavci různých ročníků narození.


To asi neví ani staronový předseda ČSPS Ing. Vladimír Srb. Ten do svého volebního programu pro květnovou konferenci ČSPS zařadil i slib, že ČSPS finančně podpoří i ty oddíly, které nemají články péče o talentovanou mládež. Slibem nezarmoutil. V rozpočtu, který představil po svém zvolení, se to ale nijak neprojevilo. A to i když ČSPS získalo významné prostředky navíc oproti předchozímu roku (k rozdělení téměř o 20% více).

Realita tedy bude bohužel spíše opačná. Dům služeb ČSTV pro Podolí už ohlásil snížení počtu pronajímaných drah z šesti na čtyři, zdražení ceny za dráhu například pro Motorlet, protože přeci ten má vlastní bazén, a navíc omezení i počtu permanetek na dráhu. Tyto změny Motorletu nic dobrého nepřinesou. Přes všechny sportovní úspěchy bude tedy v ČSPS i nadále tahat za velmi krátký konec provazu. Entuziasmus trenérů a vedení oddílu evidentně účinkuje především na děti. Snad tedy až předseda ČSPS bude zase vypomáhat při závodech v Podolí jako komentátor, bude mít i příležitost často zopakovat "To se nepovedlo, zvítězil plavec Motorletu ..."


graf graf

Pátý a šestý graf navazují na předchozí grafy a ukazují souhrnné počty startujících plavců z vybraných pražských oddílů ve specifikovaných věkových kategoriích.


Poznámka na závěr:

Hodnocení žákovského plavání podle medailových úspěchů je vždy velmi relativní. O to více, pokud je účast na hodnocených závodech nyní zhruba poloviční než na začátku sledovaného období. To, že dvěma pražským vyvoleným oddílům se v žákovském plavání v poslední době zjevně nedaří, relativní není. Otázkou pouze je, jak už je ta "poslední doba" vlastmě dlouhá a kdy a zda skončí.


autor: mtb | komentářů: 0
toplist