Používání pomůcek dělá trénink pestřejší. Pomůcky často rozšiřují možnosti silového tréninku ve vodě. Některé pomůcky umožňují i technická cvičení, které bez pomůcek plavat nejdou. Packy například dávají větší zpětnou vazbu o poloze ruky při každém záběru.
Pro plavecký trénink jsou nevhodné ploutve potápěčské, protože jsou příliš dlouhé, tvrdé a nekopírují správný kop. Doporučujeme nákup krátkých silikonových plaveckých ploutví s volnou patou. Ploutve slouží k posílení dolních končetin. Plavání s ploutvemi napomáhá správnému držení polohy těla plavce a umožňují plavat vyšší rychlostí. Pro mladší plavce je možná i levnější alternativa, tj. krátké ploutve s pevnou patou.
Packy budují sílu v rukou. Plavou se s nimy převážně delší úseky kraulem. Pro mladší plavce jsou zcela nevhodné velké packy, na které nemají potřebnou sílu a kazí jim styl. Proto je vhodné volit spíše menší velikosti. Pořízení této pomůcky je nutné konzultovat s trenérem a primárně zohlednit věk a individuální dispozice plavce.
Jsou výrazně menší než silové packy. Jsou vhodné pro technická cvičení. Existuje více typů s různým určením. Doporučujeme packy Finis Agility, které jsou na fotce na levé straně.
Je základní tréninková pomůcka vhodná pro posílení nohou. Velká deska na rozdíl od té malé při tréninku poskytuje větší oporu, ale více zatěžuje ramena a negativně ovlivňuje polohu těla. Obecně je lepší volit težší desky, které mají menší vztlak a méně tím zatěžují ramena plavců.
Je tréninková pomůcka vhodná pro zlepšení síly horní části a středu těla, zvýšení vytrvalosti a techniky plaveckých způsobů. Piškot má hydrodynamický tvar a přesně zapadne mezi stehna. Piškot je potřeba zvolit tak, aby se s ním plavci plavalo pohodlně. Pro menší plavce jsou vhodnější menší velikosti, které i méně nadnáší a je snažší se s nimy potopit.
Je tréninková pomůcka, která se kombinuje s piškotem (kopytem), a je určena pro trénink paží a držení správné polohy těla ve vodě.
Plavecký šnorchl se středovou konstrukcí je důležitá pomůcka pro zdokonalení techniky plavání, která umožňuje volné dýchání pod vodou, přičemž se plavec může plně soustředit na techniku záběru a polohu těla. Plavecké šnorchly různých značek a provedení jsou často dodávány i s přídavným nadstavcem (CardioCap) redukující přívod vzduchu, což vede k intenzivnějšímu tréninku v blízkosti anaerobního prahu, posílení mezižeberních svalů a zvýšení vitální kapacity plic.
Jsou odporová plavecká pomůcka pro maximalizaci síly, vytrvalosti a rychlosti kopu dolních končetin, což vede k rozvoji a zvýšení celkové výkonosti plavce.
Specifická plavecká pomůcka vysílající zvukový signál pro časování optimálního tréninkového nebo závodního tempa. Zvukový signál je slyšet pod vodou i mimo vodu, a proto lze pomůcku použít také při suché přípravě.