Plavky? Plavky. Plavky!!

Vydáno dne 22. 09. 2008 (počet přístupů 6904)


Článek byl převzat ze stánek www.triatlontt.sk, prvně byl ale publikován na dnes již neexistujících stránkách kubrt.net v březnu 2003. I když je tedy podle data vydání už trochu starší, za přečtení určitě stojí. Doplňující komentář je v článku Plavky!! Plavky. Plavky?

Genadij Tureckij, legendární trenér Alexandra Popova a spousty australských plavců v devadesátých letech dvacátého století, občas při posezení s přáteli dává k lepšímu tuto příhodu: "Po pár letech, co jsme byli s Alexandrem natrvalo v Austrálii, a co se nám podařilo udělat si u protinožců dobré jméno, mi jednou Australané přivedli na trénink mladého nadějného plavce, jestli bych ho nechtěl trénovat. Prý stagnuje ve výkonnosti a moc si s ním neví rady. Bylo to asi dva roky před olympiádou v roce 1996, a chtěli z něho udělat australské plavecké sprintérské eso do Atlanty.

Popravdě, hoch to byl opravdu talentovaný, ale měl několik chyb. Byl dost neukázněný a místo svalů byl hodně oplácaný tukem. Po pár trénincích, abych ho přesvědčil, že je potřeba s tou ukázněností a životosprávou něco dělat, jsem udělal malý test. Vzal jsem samosmršťovací fólii, do které se balí palety se zbožím, milého hocha jsem nechal rozpažit a folií jsem ho pěkně stáhl z pod ramen až do pasu. Takto pěkně zafačovaného a zpevněného jsem ho nechal plavat test 100 kraul. Udělal si osobák o 1,5 vteřiny. Tím jsem ho přesvědčil, že je třeba s jeho tělem něco dělat. Od té doby jsem s ním neměl nejmenší problémy co se týče ukázněnosti. Shodil potřebné kilogramy dolů a vypracoval si krásnou plaveckou postavu.?

Australanům tento test samozřejmě neunikl pozornosti a dlouho jim vrtal hlavou. Zavolali předním výrobcům plavek, ať se na to podívají, jestli by se to nedalo nějak využít. No a díky tomu po několikaletém vývoji přišly na svět znovu dlouhé plavky - šponky, tak jak je známe dnes. G. Tureckij se o to vlastně nepřímo zasloužil. Jo a ten hoch, o kterém Tureckij toto rád povídá, se jmenoval Michael Klim.

G. Tureckij velmi často dostává otázku, proč A. Popov také neplave v celotělových šponkách jako třeba I.Thorpe. On na to odpovídá takto: "Samozřejmě, že jsme je se Sašou zkoušeli. On je ale v celotělových plavkách na 100m skoro o vteřinu pomalejší než bez nich. V krátkých šortkách plave stejné časy jako v normálních plavkách. Protože se ale v normálních plavkách cítí lépe, plave v nich."

G. Tureckij vysvětluje výsledky jejich testování takto:
• kdo má pevné a tuhé svalstvo pevně spojené s kostmi, bez podkožního tuku (česky řečeno šlachovitý člověk), tomu nové typy plavek příliš nepomůžou nebo můžou i uškodit,
• kdo má svaly měkké, poddajné, se spoustou podkožního tuku, toho nové typy plavek urychlí.

MoP
  Kožní řasa utvořená na hýždích plavkyně při rychlosti
  plavání 1,5 m/s

V roce 2002 se mi podařilo udělat náhodně skvělé podvodní záběry toho, jak se pří obtékání vody kolem těla a při jejím odtrhávání od těla tvoří tzv. "kožní řasa" (anglicky "the wobbling of the subcutaneous adipose tissue"). V roce 2003 mi to nedalo a záběry jsem poslal jak prof. B. Rushallovi do USA, tak Dr. Huubovi Toussiantovi do holandského univerzitního výzkumného centra plavání a oba poprosil o komentář a dal jsem jim otázku, zda potlačení zmiňovaného jevu - potlačení tvorby kožní řasy právě použitím šponek - povede ke snížení hydrodynamického odporu.

Odpověď od obou pánů došla s poděkováním za zaslání studijního materiálu. B. Rushall se k mé otázce stavěl velmi rezervovaně a asi ho to trochu zaskočilo, že na něco takového nedošel sám (typický Američan !). Naopak Huub Toussiant tuto myšlenku nezatracoval, spíše naopak. Také mi dal odkaz na literaturu - ruskou !! - kde se studiu tohoto jevu věnovali již v 70. létech. Potvrdil mi i také to, že se tvorba této kožní řasy snadněji pozoruje u žen než u mužů.

Musím se vrátit zpět do první poloviny 90. let dvacátého století, kdy jsme v Česku vyrukovali s "integrálními" neoprenovými obleky pro maratony. Tenkrát při testování tyto obleky některým holkám pomáhaly až o 4,5s na každých sto metrů, u kluků to bylo nejvíce 2,5s. V průměru "integrály" urychlovaly holky o 3 - 3,5 s na každých 100m, u kluků to bylo pouze 1,5 - 2,0s. Tenkrát jsme připisovali tento jev tomu, že holky jsou lehčí a integrál je více zvedne a lépe položí do hydrodynamické polohy než kluky.

Když to ale srovnám s tím, jak dnes pomáhají celotělové plavky-šponky ženám v porovnání s muži, tak výsledky jsou velmi podobné. Ženám šponky pomáhají daleko více jak mužům, hodně to ale záleží na stavbě těla a struktuře svalstva. To přesně koresponduje s tím, že ženy mívají v průměru více podkožního tuku v těle a méně tuhé svalstvo než muži, proto se u nich snadněji tvoří kožní řasa. Použitím šponek se omezuje tvorba tohoto jevu a tím dochází ke snižování hydrodynamického odporu. Totéž provedl neoprénový integrál s těly plavců. Nezáleží tedy až tak na materiálu, jeho struktuře, impregnaci a podobně (to jsou většinou jen reklamní triky na zvýšení prodejnosti daného typu), ale zejména na tom, jak vlastnosti materiálu dokážou zlepšit obtékání těla, respektivě hydrodynamiku pohybu plavce. A největší podíl na zlepšení obtékání tvoří právě zamezení tvorby kožní řasy (the wobbling of the subcutaneous adipose tissue).

Také prohlášení Jacco Verhaerena, bývalého trenéra Inge de Bruin, že .... posilování svalstva v posilovně a tvarování svalů a těla (bodyshaping; trimming) je u plavců mnohem důležitější pro ženy než pro muže .... se plně shoduje smyšlenkou snižování hydrodynamického odporu cestou zamezení tvorby kožní řasy.

Ještě jedna věc mě letos zaujala. Reklama na plavky-šponky Addidas s proužky (většinou žlutými). Prý ty proužky lépe odvádí vodu kolem těla. Připomnělo mi to situaci, kdy jsme se před pár lety snažili vizualizovat proudění vody kolem plavce. Vše bylo pečlivě nachystané a vymyšlené, jak to budeme snímat. Jenomže to proudilo úplně jinudy, než jsme si původně mysleli a celé se to muselo předělávat.

Proto : Obtékání vody kolem těla půjde vždy tudy, kudy je to pro ni nejvýhodnější a s nejmenším odporem a většinou prostorově nejkratší cestou. Proto je v celku jedno, jestli jsou na obleku proužky či kolečka, pokud nekopírují trasu nejsnadnějšího obtékání plavce, tak je úplně jedno, kde jsou. A tuto zásadu tyhle plavky rozhodně na několika místech porušují. Na druhou stranu v nich plavci skvěle vypadají. Být mladší a aktivní plavec, pro takový módní doplněk bych nějaké Euro navíc za pěkné plavky asi obětoval. Pokud by se mi ovšem v nich dobře plavalo a plavky plnily svoji funkci snižování hydrodynamického odporu těla při plavání.



Resumé

V článku jsem se snažil dát jakýsi návod, kdy a jaké typy plavek je vhodné u jednotlivých plavců použít a proč je to vhodné. Zároveň jsem se snažil objasnit některé fyzikální záležitosti, proč tomu tak je. Univerzální metoda výběru neexistuje, ale dá se říci, že dlouhé šponky by měli používat:

• ženy

• plavci s velkým množstvím podkožního tuku

• plavci s ne příliš vypracovaným a tuhým svalstvem

• plavci, kteří přibrali na váze těsně před závodním obdobím

Dalším důležitým faktorem je střih plavek. Plavec se musí cítit v plavkách pohodlně a nesmí ho nikde táhnout. Porušení tohoto principu se může projevit ve změně pohybového vzoru temp plavce a tím i ztráty "citu na vodu". Pro finswimmery jsou jednoznačně nejvýhodnější variantou dlouhé ramínkové šponky bez rukávů. U plavců bych asi jako první plavky volil tuto variantu taky, ale chce to vyzkoušet i jenom krátké plavky po kolena s ramínky, nebo jenom šortky nebo i celé šponky s rukávy.

Podle mých současných zkušeností mohou současné typy dlouhých šponek pomoci oproti klasickým plavkám až o 1,5s (výjimečně 2,5s) na každých 100m. Závisí to ale na faktorech, uvedených výše.Šlachovitý kluk nemůže očekávat výraznou pomoc od šponek, naopak žena s pár kily navíc pomoc šponek ihned pozná. A rozdíl 1,5 s na šampionátu na stovce je opravdu obrovský, může to dělat i několik desítek míst v pořadí. A také v penězích od svazu, klubu, sponzorů atd. Kdo má ambice na vrcholné výkony, neměl by otázku plavek zanedbávat. Dát téměř tisíc EUR za dvoje nebo troje plavky je v českých podmínkách sice krvavá investice, která se však může mnohonásobně vrátit zpátky.

Vemte tedy rozum do hrsti a hurá na .... plavky ? Plavky. Plavky !!


autor: Kubrt | komentářů: 0