Organizační struktura

Vydáno dne 12. 03. 2022 (počet přístupů 1508)



Sportovní klub Motorlet Praha byl založen v roce 1912 pod názvem SK Butovice. Od 1. ledna 2014 je spolkem ve smyslu § 3045 a § 214 nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.). Sportovní klub Motorlet Praha, spolek je samosprávný a dobrovolný svazek členů, kteří se sdružují ve sportovních oddílech. Spolek má postavení samostatné právnické osoby a realizuje svoji činnost v souladu se stanovy a obecně závaznými právními předpisy. Sportovní oddíl je základním organizačním článkem sportovního klubu, který nemá právní osobnost.

Oddíl plavání byl založen v roce 1976 spolu s otevřením plaveckého bazénu klubu v areálu Radlice.

Organizační struktura oddílu plavání je rozdělena na dvě základní vzájemně funkčně propojené sekce, tj. sportovní a manažersko-administrativní. I přes fakt možného finančního ohodnocení práce členů oddílu, které vychází z finanční politiky a dotačních a grantových možností oddílu, si značná část sportovně-organizačních činností oddílu plavání stále uchovává charakter dobrovolnické práce, tj. bez nároku na odměnu, která je řízena konsensuálně v souladu s prioritami a vizemi oddílu. Nedílnou součástí zdárného fungování oddílu je také dobrovolnická činnost rodičů, kteří vedle nezastupitelné a nezpochybnitelné role rodiče ve sportovní přípravě svých dětí se také aktivně podílí na garanci a spoluorganizaci klíčových sportovní akcí, a finančně přispívají na chod oddílu ve formě darů a sponzoringu.

Sportovní sekce

Oddíl plavání aktuálně má pět družstev, které jsou určeny věkem plavců a specifickým sportovním a výkonnostním charakterem plavecké přípravy.

Jedná se o tato družstva:

Sportovní činnost jednotlivých družstev je garantována trenéry, kteří jsou zaměstnáni v oddílu plavání (resp. SK Motorlet Praha, spolek). Aktuálně v oddílu plavání působí více jak dvě desítky trenérů, kteří mají různý stupeň trenérské kvalifikace a délku trenérské praxe. Drtivá většina našich trenérů má za sebou úspěšnou dráhu aktivních plavců, což napomáhá možnosti cíleného zapojování osobních zkušeností a prožitků do koncepce tréninku a projevuje se také v účelnosti a přiměřenosti realizovaných tréninkových jednotek. Všichni trenéři se průběžně vzdělávají v rámci odborných tematických seminářů pořádaných ČSPS a PS ČSPS v souladu s kariérním řádem a profesní koncepcí ČSPS.

Vnitřní organizační a kompetenční struktura trenérského týmu oddílu plavání má definované dvě pozice, tj. trenér a vedoucí trenér družstva

Trenér

Stanovuje základních didaktické postupy a metody k výuce plaveckých dovedností a plaveckého tréninku ve smyslu oddílové metodiky za supervize vedoucího trenéra družstva a metodika. Připravuje, organizuje a vede výuku a tréninky plavání v součinnosti s trenérem družstva a poskytuje dostatečnou zpětnou vazbu plavcům, popř. rodičům. Dále sleduje úroveň sportovní přípravy a výkonnost plavců, vyhodnocuje výsledky a předává je vedoucímu družstva.

Vedoucí trenér družstva

Aktivně vykonává trenérskou činnost v minimálním rozsahu 12 hodin měsíčně v rozsahu pracovní náplně trenérské funkce, pravidelně poskytuje informace plavcům a rodičům vázané na tréninkové a závodní aktivity družstva, vede a koordinuje trenéry svěřeného družstva, připravuje tréninkový plán na týden, měsíc, resp. rok. Komunikuje dle potřeby s členy výboru oddílu plavání.


Manažersko-administrativní sekce

Sdružuje funkcionáře z volených orgánů oddílu, resp. spolku, kteří se podílejí na vedení oddílu a jejich kompetence vychází z platných stanov.

Vnitřní organizační a kompetenční struktura manažersko-administrativní sekce určuje následující hierarchicky řazené pozice/funkce a volené orgány oddílu, tj. valná hromada, výbor oddílu, předseda oddílu a hospodář oddílu.

Valná hromada

Je nejvyšším orgánem sportovního oddílu, která je jednou za rok povinně svolávána výborem oddílu písemnou formou. Součástí písemné pozvánky musí být navržený program, termín, čas a místo konání. Pozvánka musí být zaslána členům oddílu alespoň 14 dní předem. Valná hromada je schopna se usnášet, jestliže je přítomna nadpoloviční většina všech k hlasování oprávněných členů sportovního oddílu, tj. plnoletých členů . Rozhodnutí valné hromady je přijato, hlasuje-li pro ně nadpoloviční většina přítomných oprávněných členů sportovního oddílu.

Výbor oddílu

Výbor oddílu je volený valnou hromadou s čtyřletým mandátem, organizuje a kontroluje činnost oddílu ve všech sportovních a ekonomicko-organizačních aspektech, jedná s předsedou výkonného výboru sportovního klubu, ředitelem klubu a s dalšími svazovými orgány zejména ČSPS.

Předseda oddílu

Předseda oddílu jedná jménem oddílu, a to v souladu s rozhodnutím valné hromady oddílu a výboru oddílu. Při své práci se řídí stanovami a usnesením orgánů oddílu, přičemž postupuje podle schváleného rozpočtu a v jeho rozsahu přijímá příslušná rozhodnutí sportovní, ekonomické, provozní, právní a organizační povahy. Předseda oddílu vystupuje ve vztahu k výkonnému výboru Klubu jako oprávněný orgán oddílu. Má právo přímého jednání s příslušným sportovním svazem, který řídí příslušné sportovní odvětví. Předseda oddílu plní zejména tyto úkoly: organizuje a řídí činnost oddílu, připravuje podklady pro jednání a rozhodování výboru oddílu, odpovídá za řádné hospodaření oddílu, rozhoduje o pracovních záležitostech zaměstnanců a dobrovolných pracovníků zařazených do oddílu, zajišťuje operativní spolupráci se střešními sportovními orgány a podává návrh výboru oddílu na vyloučení člena oddílu.

Hospodář oddílu

Vede ekonomickou a s tím spojenou administrativní agendu oddílu (KIS). Zabezpečuje řádné vybírání příspěvků od vlastních členů, eviduje a zpracovává přehledy o členské základně oddílu plavání pro vyšší sportovní orgány (např. ČSPS, ČUS, NSA, hl. m. Praha), zajišťuje archivaci důležitých dokumentů a materiálů a vede evidenci svěřeného majetku oddílu plavání, schvaluje v součinnosti s předsedou nebo pověřenou osobou rozpočty akcí.


toplist