Tradice vzala za své

Vydáno dne 01. 06. 2007 (počet přístupů 800)

Šestnáctka nejlepších z přihlášených se dvakrát do roka poměřila na republikových mistrovstvích žactva na olympijských tratích. Maximálně se změnil sled disciplín a nejednou, dlouho neměnný model dostal v posledních třech letech pořádně zabrat. A když už, tak už. Tradice, netradice, řízlo se do všech mistrovských závodů. Ale nejvíce přeci jenom do těch žákovských:

rok 2004

• Do programu Poháru desetiletých byly přidány štafetové závody 4x50 m volný způsob a 4x50 m polohově a i trať 400 m volný způsob.
• Místo Zimních mistrovství ČR mladšího i staršího žactva se začaly pořádat závody čtyři. Pro každou věkovou kategorii zvlášť. Počet přijatých byl zvýšen na 18 a všechny tyto závody se konaly v šestidráhových pětadvacítkách.
• Do programu ZMČR jedenáctiletých byla nově zařazena trať 100 m polohově. Zároveň ale byly vyřazeny pro tuto věkovou kategorii tratě 200 m motýlek a 400 m polohově a to i z programu LMČR B.
• V programu MČR dorostu se objevila kategorie starší dorostenky. Místo 24 mladších dorostenek v každé disciplíně jich startovalo jen 16, ale zároveň přibylo 16 v kategorii starších dorostenek.

graf

rok 2005

• Pro Pohár desetiletých bylo doplněno ustanovení, že start ve štafetě se nazapočítává do celkového počtu startů.
• Počet startujících na všech čtyřech žákovských ZMČR byl zvýšen z 18 na 24 plavců vyjma tratí delších jak 200 m.

2006

• Pro jedenáctileté plavce byly zrušena Mistrovství ČR a nahrazena Poháry. U žáků trať 1500 m volný způsob byla nahrazena tratí 800 m volný způsob. Zároveň i do programu letních závodů této kategorie byla zařazena trať 50 m motýlek. Místo dlouhého bazénu se i letní Pohár ČR jedenáctiletých pořádá v pětadvacítce.
• Na Mistrovství ČR žactva i v Pohárech ČR byl povolen start pouze ve štafetě.
• Pro dvanáctileté, třináctileté i čtrnáctileté plavce se do programu jejich ZMČR zařadila i trať 100 m polohový závod. Pro dvanáctileté i do programu LMČR za podmínky, že bude uspořádáno v krátkém bazénu. Zároveň v průběhu roku byl zrušen zákaz startu cizinců i pro tyto žákovské kategorie. Jejich start byl povolen pouze na Pohárech.
• Zcela přepracován byl program MČR dorostu. Místo disciplín na čas se většina plave systémem rozplaveb a finálových závodů. Změnil se i počet kvalifikovaných plavců. Šestnáctky mladších a starších dorostenců nově doplnila téměř ve všech disciplínách ještě osmička plavců s nejlepšími časy mezi nekvalifikovanými.
• Termín ZMČR byl posunut z prosince do poloviny února a LMČR na polovinu července.

Většinu uvedených změn bychom určitě označili jako rozumné nebo potřebné. Například podle našeho názoru určitě rozumná je větší podpora štafetových závodů nebo zřejmě potřebné bylo rozšíření počtu potencionálních pořadatelů. Vždyť osmidráhových pětadvacítek je v republice ještě méně než padesátimetrových bazénů. Téměř pro všechny kategorie se díky úpravám propozic zvýšila dostupnost závodů.

Počet startujících na zimních republikových závodech žactva a dorostu
věk101112131415 - 18
rok 2003331119124119126241
rok 2006250226179156167334
V tabulce je porovnán počet startujících na zimních republikových závodech v letech 2003 a 2006. Pouze v Poháru desetiletých došlo k úbytku počtu startujících a to přesto, že v rozpisu přibyla jedna individuální disciplína. Faktem je, že v roce 1993 se v ČR narodilo o 30 000 dětí více než v roce 1996. O čtvrtinu menší počet startujících v roce 2006 v podstatě odpovídá poměru počtu dětí v obou ročnících. Ovšem to asi nebude příčinou. Přesto by ČSPS asi mělo zpracovat statistiku, ze které by bylo patrné, zda zájem mezi žactvem o sportovní plavání v posledních letech víceméně kopíruje populační křivku nebo se výrazně mění.

Ovšem co se nemění, je různý počet individuálních startů plavců na těchto závodech. Například zhruba polovina startujících starších žáků mívá na tři půldny tři a méně startů. Podle uvážení technických pořadatelů závodu bývají zařazovány dodatečné rozplavby náhradníků. U náhodně vybraných ročníků LMČR A to bylo v roce 2001 cca čtrnáct a v roce 2003 cca šestnáct rozplaveb. Po rozšíření počtu startujících na 24 nebyla na loňském LMČR A ovšem tato možnost využita.

graf

V souvislosti s tím oprášíme náš dřívější návrh a upravený ho dáváme k zvážení: Zařadit do programu těchto žákovských závodů všechny tratě na 50 metrů. V případě staršího žactva tedy doplnit disciplíny 50 m motýlek, znak a prsa. Program upravit tak, aby v každém půldni byla právě jedna individuální disciplína zmíněných plaveckých způsobů. Jedinou podmínkou možnosti startu v těchto přidaných disciplínách by byla úspěšná kvalifikace na závod v disciplínách "standardních". V platnosti by zůstala omezení celkového počtu individuálních startů v závodě či půldni. Samozřejmě pořád upřednostňujeme, aby všechny padesátky byly součástí standardního programu KPŽ včetně kvalifikace na MČRx. Ale zatím asi taková vůle není. A až bude, tak stejně by bylo užitečné mít disciplíny, které by si plavci přijatí na MČRx mohli dohlásit a startovat v nich spolu s kvalifikanty. I když jsou to republikové závody, tak pořád jenom žactva. Takže umožnit všem účastníkům "dostatek" startů určitě kvalitě závodu neublíží. A principielně je to spravedlivější, než rozplavby přidané technickými pořadateli podle jejich uvážení či zájmů.

Bylo by asi už vhodné, aby se program MČRx zase ustálil. Ovšem ještě předtím by snad stály za přehodnocení některé již provedené změny. Například Pohár jedenáctiletých - přínosem je zvýšení počtu startujících, negativem zrušení celorepublikového přeboru. Asi chtěným, protože v souvislosti s tím byla zrušena i evidence nejlepších žákovských výkonů v kategorii desetiletých a jedenáctiletých plavců. Jenom jestli se to s tím tažením proti "předčasné akceleraci výkonnosti plavců" nepřehání. Původní LMČR B rozhodně nebyl zas tak špatný závod.

Zcela negativní názor máme ovšem na termíny MČR. Snaha o prodloužení sezóny a vyrovnání délky přípravných období je sice pochopitelná, ale asi nerespektuje realitu. Zřejmě pro podstatnou většinu oddílů je dost komplikované zajistit finančně i trenérsky sezónu "klasickou". I mezi plavci nevyvolala napoprvé nutnost prodloužit si tréninkové období kladnou odezvu. Alespoň soudě podle postupových časů na loňské LMČR. Letos už to může být jiné. Ale přínos k zvýšení celkové výkonnosti české plavecké špičky je asi hodně relativní a určitě jsou i jiné způsoby, jak toho docílit. A pokud se týká dvouvrcholové sezóny, tak co takhle vrcholy tři? Kdyby tím třetím byla Soutěž družstev, tak argument nestejné délky přípravného období by ztrácel smysl. Ale to by ovšem na ni musel být kladen podstatně větší důraz než doposud. A třeba by mohla být doplněna i o soutěž družstev žáků. Ale to už se zase opakujeme.

autor: mtb | komentářů: 7